MF i ZUS zaczynają współpracę nad rozwojem e-usług w administracji

Ministerstwo Finansów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisały porozumienie o współpracy w zakresie systemów i infrastruktury informatycznej. Dokument określa zasady wymiany wiedzy, doświadczeń, informacji i danych pomiędzy obiema instytucjami.

13 marca 2017 r. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki i prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podpisali porozumienie w sprawie wymiany wiedzy, doświadczeń i wzajemnej współpracy w zakresie systemów informatycznych i infrastruktury informatycznej.

Naszym celem jest rozwój e-usług w administracji publicznej oraz wymiana informacji w ramach międzyresortowych usług elektronicznych. Będziemy podejmować wszelkie działania aby pogłębić wzajemną dobrą współpracę w tym zakresie” – powiedział wicepremier Morawiecki.

To niezwykle istotne by instytucje, które obsługują miliony Polaków i z którymi Polacy mają stały kontakt, były przykładem we wprowadzaniu e-usług. Podatki i składki na ubezpieczenia społeczne towarzyszą nam przez całe życie, ważne więc by wprowadzić standard elektronicznej obsługi, która usprawni kontakt obywateli z administracją publiczną” – dodała prof. Gertruda Uścińska.

MF i ZUS będą m.in. współpracować w zakresie przetwarzania i przechowywania danych oraz wymieniać wiedzę dotyczącą architektury systemów i infrastruktury informatycznej. Wspólne działania będą obejmować również współtworzenie portali informacyjnych i portali e-usług obsługujących klientów.
Porozumienie  opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Słowo komentarza: Serce rośnie, gdy widzę współpracę jednostek administracji publicznej w informatyce. Wierzę, że ktoś to koordynuje. Operatorem logistycznym i cyfrowym ma być Poczta Polska w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Ministerstwo Obrony Narodowej chce zajmować się cyberbezpieczeństwem. Mnie zaś chodzi o ustalenie wyłącznie obowiązujących standardów, żeby wszyscy rozmawiali tym samym językiem. Informatyka lubi definicje, słowniki, wyrażenia logiczne itp. Gdy tego nie ma łatwo o awarię.

P. Poksiński

Udostępnij przez:

Średnia ocen
0 z 0 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.