Linux w firmie? Ależ tak, to możliwe!

Linux w firmie

Ubieramy pingwina w garnitur i zaprzęgamy do biznesu

8 lat temu kupiłem komputer, netbook Samsung NC-10. Specyfikację techniczną można znaleźć w sieci. Potrzebowałem prostego narzędzia do edycji tekstu, liczenia, przeglądania stron internetowych i wysyłania / odbierania maili. Urządzenie niedużych rozmiarów, taki tablet z klawiaturą i preinstalowanym systemem Windows XP Home Edition. Pracowało mnie się na tym komputerku dobrze. Przez lata Windows ewoluował do wyższych wersji, więc na moim Samsungu pojawiła się także “Siódemka” i Windows 10… Z każdą nową instalacją czułem jak netbook się starzeje, jak każda operacja wydłuża się w czasie… Nie chciałem wyrzucać wysłużonego sprzętu… Podjąłem więc próbę dania netbookowi ostatniej szansy. Zainstalowałem na nim Linuksa. …i stał się cud. Samsung wrócił do dawnej formy z nowym oprogramowaniem. Przestawiłem się na nową wersję aplikacji biurowej, zainstalowałem Skype’a, Spotify, Messenger’a i zacząłem działać… Bezkosztowo…

Cogito ergo sum. Pomyślałem, jeśli można tak pracować w domu, to czy można w biurze? Jest przecież wiele firm, którym cięcie kosztów w oczywisty sposób by się przydało, a zaoszczędzone środki można by przeznaczyć na inne cele… Stosując efekt skali przy dużych firmach, to byłyby duże oszczędności… Dlaczego nie zastosować w kolejnej wersji kreatywnego myślenia korporacyjnej hybrydy oprogramowania open source i licencji komercyjnych…???

Wstęp do rozważań na ten temat znalazłem na stronie DOBREPROGRAMY.PL Może ktoś z Państwa podzieliłby się przykładem dużej firmowej instalacji. Jestem użytkownikiem pakietów Microsoft’u od ponad 20 lat, pamiętam jeszcze DOS’a. Na początku swojej pracy zawodowej administrowałem także instalacjami unix’owymi. Koniunkcja a być może i konwersja między rozwiązaniami spod znaku Pingwina i Okienek nie powinna być więc większym problemem.

 

Udostępnij przez:

Średnia ocen
0 z 0 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.