Rewolucja w InPost. Listu już nie wyślesz

Inpost

 

Oczywiście wiadomo, że konkurencja, rywalizacja to bardzo dobre pojęcia w prowadzeniu biznesu. One też weryfikują zapotrzebowanie na usługi konkretnych przedsiębiorstw. Jak widać InPost nie sprostał wymaganiom rynku. Nie ma co pisać i odnosić się do oskarżeń wobec Poczty Polskiej o dumping i praktyki monopolistyczne. InPost miał swoją szansę i z niej nie skorzystał. Tak dzieje się z firmami, które nie spełniają przyjętych w branży standardów. Można przytaczać przykłady, ale chyba każdy z nas mógł się przekonać o nieprofesjonalności działania tej firmy. Nie dziwne więc, że…..

(P.P.)

InPost zakończy z dniem 1 sierpnia działalność w zakresie obsługi tradycyjnych przesyłek listowych – podała spółka w komunikacie.

Spółka odstąpiła od wszystkich umów na tego typu obsługę doręczania przesyłek. Chodzi o przesyłki inne niż e-commerce.

Powrót do korzeni

InPost podał też, że w związku z rozpoczętą likwidacją większości stanowisk pracy w spółce zależnej Bezpieczny List, wypowiedział tej spółce umowę współpracy w przedmiocie świadczenia przez nią usług, w tym usług pocztowych.

“Jednocześnie zarząd emitenta podjął decyzję o zatrudnieniu bezpośrednio przez emitenta, celem obsługi przesyłek e-commerce, części pracowników objętych zwolnieniami w ramach likwidacji stanowisk w Bezpieczny List, w liczbie nie większej niż 377 osób” – napisano w komunikacie InPost.

Problemów ciąg dalszy

InPost to największy, niezależny dostawca usług pocztowych w Polsce. Teraz skupi się głównie na dostarczaniu paczek, dla klientów instytucjonalnych i indywidualnych – m.in. przez sięć swoich paczkomatów.

Spółka była do tej pory największym konkurentem Poczty Polskiej, z którą w 2013 r. wygrała nawet przetarg na obsługę polskich sądów i prokuratur. Po dwóch latach sądowe przesyłki wróciły jednak pod skrzydła PP, która zaoferowała w przetargu niższą cenę. W rezultacie od lutego 2016 roku dostarczane są tylko przez listonoszy.

Ten przegrany przetarg był dużym ciosem dla InPostu. Na początku lipca spółka poinformowała o planach zwolnień grupowych. Pracę ma stracić aż 1257 osób. Powodem było “ograniczenie nierentownej działalności w obszarze rynku przesyłek listowych”. Jak podał InPost, likwidacja miejsc pracy jest konieczna i ma na celu “dostosowanie posiadanego potencjału i kosztów spółki do realiów i perspektyw rynkowych”. Zdaniem firmy, zwolnienia przyniosą pozytywne skutki w procesie optymalizacji działalności.

Pierwszy kwartał 2016 roku firma zamknęła pod kreską. Straciła 8,53 mln zł netto, wobec 5,78 mln zł zysku rok wcześniej. Z kolei przychody osiągnęły poziom 132 mln zł (wzrost o 1 proc.).

Link do oryginalnej treści artykułu w TVN24BIS.PL

Udostępnij przez:

Średnia ocen
0 z 0 głosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.